You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
PT-H105 Portable hand-held label maker
Lightweight and easy to use, the PT-H105 is Brother’s bestselling handheld labeller for the home or office.
Being more efficient and better organised is easy with the P-touch H105, which delivers professional-looking laminated labels at the touch of a button.
Key Features
- Prints durable, laminated labels up to 12mm wide
- 20mm per second print speed
- Up to 9mm print height
- 3.5, 6, 9 and 12mm TZe tape available
- ABC style keyboard

Organise your offce with the P-touch H105
Increase your effciency by ensuring items such as fle folders, CD cases, shelving, fling cabinets and personal possessions are clearly identifed with a Brother P-touch label. The compact handheld P-touch H105 is ideal for using around the home/offce. With a wide variety of tape cassettes in various widths and colours you will fnd the P-touch H105 indispensable.

Technical Specifcations

(PT-H105)
Features:
- Prints on durable laminated tape
- Prints 3.5, 6, 9 & 12mm labels
- Auto Design & Deco mode functions
- 9 character styles, 178 symbols, 7 frames
- Fast 20mm / sec print speed
Specifications
| Dimensions | 110x207x59 (WxHxD) mm |
| Duplex Print Option | |
| Functions | HandHeld supporting up to 12mm TZe tape |
| Interface | |
| LCD/LED Diplay | |
| Paper Handling | |
| Print Head Pins | |
| Print Speed (cps) | 20 mm/sec |
| Product Type | |
| Resolution | |
| Ribbon Cartridge | |
| Series | |
| Speed | |
| Supplies Compatibility | |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | |
| Engine | Direct Thermal |
| Panel Type | LCD |
| PC Connect | |
| Power | Optional (AD-5000ES) |
| Print Speed | 20 mm/sec |
| Print Speed (mmps) | 20 mm / sec |
| Tape Type | TZ, TZe Laminated and non-Laminated |
| SKU | PT-H105 |
| Barcode # | 4977766715126 |
| Brand | BROTHER |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.290m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.005800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





