- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Zebra ZD621 Thermal Transfer Desktop Label Printer 300DPI USB Ethernet Serial USB Host 4" – ZD6A043-30PF00EZ
ELEVATING A PROVEN WINNER | Extending the G-Series Legacy
Zebra's GX Series printers are known for quality and premium performance. As you select your next printer, you can be confident that the next-generation ZD621 includes everything you loved in those legacy printers, and builds on this heritage to deliver best-in-class features for this new era of intelligence and forward adaptability.
EXPECT THE BEST
Premier Printing Performance
Rely on the ZD621 to help you power through - day after day. From outstanding print quality to portability for application flexibility to emerging technology to field-installable options, the ZD621 stands apart. Available in direct thermal, thermal transfer, healthcare and RFID models, the ZD621 supports a wide variety of use cases.
OPERATE WITH EASE
Simple to Deploy, Use, Manage and Secure
Backed by Zebra's innovative Print DNA software suite, the ZD621 is incredibly simple to operate. Deploy it anywhere with setup tools, wizards and emulation capabilities. The intuitive user interface is easy to use with minimal training and allows you to see status at a glance with the five LED icons. Take advantage of robust remote management capabilities that alleviate IT burdens. And, built-in security hardens your infrastructure from cyberattacks.
PUT IT TO WORK FOR YEARS
Designed to Perform Today and Tomorrow
Technology is constantly advancing. So can your ZD621. Featuring an innovative architecture, it's engineered to power future printing. In comparison, it's 30% more powerful than the ZD620 Series and nearly 300% more than the GX Series. This gives you the ability to run more tasks, perform more operations simultaneously, maintain security and be ready for what's next.
- Print methods: Thermal Transfer or Direct Thermal
- ZPL and EPL programming languages
- 5 status icon, 3 button user interface
- Ethernet, Serial, USB 2.0, USB Host
- Printer setup mobile app for Android & iOS via BLE (Bluetooth Low Energy 5) connection
- Real Time Clock (RTC)
- Media dancer for excellent print quality
- OpenACCESS™ for easy media loading
- Dual-wall frame construction
- ENERGY STAR® certified
(ZD6A043-30PF00EZ)
| Standard Memory | 256 MB |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 10.9 cm (4.3") |
| Display Screen Type | LCD |
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Input Voltage | 230 V AC |
| 120 V AC | |
| Power Source | AC Supply |
| Storage Relative Humidity | 5% - 95% |
| Storage Temperature | -40°C - 60°C |
| Operating Temperature | 4.4°C - 40.6°C |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Application/Usage | Desktop |
| Barcode Symbology Supported | AZTEC |
| Codablock | |
| EAN With 2 or 5 Digit Extension | |
| MSI | |
| QR Code | |
| Code 93 | |
| Standard 2 of 5 | |
| Codabar | |
| ISBT-128 | |
| UPC-E | |
| Code 49 | |
| Code 11 | |
| LOGMARS | |
| Code 128 | |
| Data Matrix | |
| EAN-13 | |
| EAN-8 | |
| Maxi Code | |
| Plessey | |
| Industrial 2 of 5 | |
| Code 39 | |
| Micro PDF | |
| POSTNET | |
| PDF417 | |
| Planet Code | |
| UPC-A | |
| Interleaved 2 of 5 | |
| UPC 2 or 5 Digit Extension | |
| Maximum Print Width | 108 mm (4.25") |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Status Indicator |
| Dual Wall Frame | |
| Maximum Mono Print Speed | 152 mm/s |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Optional Connectivity | Wireless LAN |
| Real Time Clock | Yes |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Weight (Approximate) | 2.49 kg |
| Height | 190.5 mm |
| Width | 203.2 mm |
| Depth | 266.7 mm |
| Language Emulation | ZBI |
| ZPL II | |
| ZPL | |
| EPL2 | |
| EZPL | |
| XML | |
| EPL |
| Product Type | Thermal Transfer Printer |
| Manufacturer Part Number | ZD6A043-30PF00EZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ZD621 |
| Product Name | ZD621 Thermal Transfer Printer |
| Brand Name | Zebra |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| iOS | |
| Android | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cables Included | USB |
| AC | |
| Energy Star | Yes |
| Power Cable Localization | JP |
| AUS | |
| UK | |
| EU | |
| Power Adapter Included | Yes |
| Media Thickness | 4826 µm |
| Maximum Roll Diameter | 127 mm |
| Media Type | Black Mark |
| Wristband | |
| Roll Fed | |
| Reflective | |
| Label | |
| Continuous Receipt | |
| Die-cut Label | |
| Gap | |
| Fanfold | |
| Continuous Roll | |
| Receipt | |
| Tag | |
| Tag Stock | |
| Media Sensor | Multi-position Transmissive/Gap Sensor |
| Full Width Sensor | |
| Moveable Reflective/Black Mark Sensor | |
| Maximum Label Width | 118 mm |
| Maximum Label Length | 991 mm |
| SKU | ZD6A043-30PF00EZ |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 4.7800kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





