You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Epson TM-M30III Thermal Receipt Printer (Ethernet & USB) - Print Method: Direct Thermal - Printer Type: Desktop - Speed: 200mm/sec - DPI: 203 - Interface: Ethernet, USB - Language: ESC/POS - Max Media Width: 80 mm - Max Roll Diameter: 80 mm - C31CK50202
| · Sleek, compact and stylish design |
| · Flexible placement – place horizontally or vertically |
| · NFC & Barcode pairing |
| · ePOS print allows direct printing from ANY mobile device without the need to install or update drivers |
| · Print speed of up to 300mm/sec |
Sleek and modern, the TM-m30III thermal receipt printer series is engineered to offer enhanced connectivity and reliable performance in a compact enclosure.
Sleek, stylish and compact – The ideal solution for tablet POS environments
Sleek and modern, the TM-m30III thermal receipt printer series is engineered to offer enhanced connectivity and reliable performance in a compact enclosure. The clean and attractive design provides visual appeal to enhance both your business and the customer’s experience. The enclosure is IPX2 rated for water resistance, and its small size is ideal for tight spaces. The printer has a flexible configuration, working in either a top-exit or front-exit orientation.

Key Features & Benefits
- Sleek, compact and stylish design
- Flexible placement – place horizontally or vertically
- NFC & Barcode pairing
- ePOS print allows direct printing from ANY mobile device without the need to install or update drivers
- Print speed of up to 300mm/sec
- Paper width max 80mm
- High-quality receipt printouts
- IPX2 Rated enclosure is water resistant and easy to clean
Stylishly compact
Epson's POS expertise has resulted in unrivalled build quality and refined functionality; each component has been developed with ease of use in mind. The TM-m30III can be installed horizontally or vertically, that allows for even more positioning flexibility
Easy to install
Print directly from any smart device with ePOS-Print on both iOS and Android systems. Additional Ethernet & USB connectivity are available.
Adaptable
Quickly and easily customise receipts with logos and promotional messages. Advance graphics and barcodes using high-quality, multiple greyscale printing are also fast and simple to produce.
Paper saving
Using backward paper feeding, or printing the logo when the receipt is cut, can shorten receipt lengths reducing paper costs and consumption by up to 30%.
Connectable
A single printer can be dynamically shared across multiple tablets with different interfaces.
(C31CK50202)
| THERMAL RECEIPT PRINTER | |
|---|---|
| PRODUCT NAME | TM-m30III |
| PRINTER | |
|---|---|
| PRINT METHOD | Direct thermal line printing |
| PRINT RESOLUTION | 203 x 203 dpi |
| PRINT FONTS (True Type) | Font A: 12 x 24 dots Font B: 10 x 17 dots Font C: 9 x 17 dots |
| COLUMN CAPACITY | 80mm: 48 col (font A), 57 col (font B), 64 col (font C) 58mm: 35 col (font A), 42 col (font B), 46 col (font C) |
| CHARACTER SIZE | Font A: 1.25 x 3.00 mm Font B: 1.13 x 3.00 mm Font C: 0.88 x 2.13 mm |
| CHARACTER SET | 95 Alphanumeric 18 International 128x43 pages extended graphics Barcode: UPC-A, UPC-E, JAN13 (EAN13), JAN8 (EAN8), CODE39, ITF, CODABAR (NW-7), CODE93, CODE128, GS1-128, GS1 DataBar Two dimensional code: PDF417, QR Code, MaxiCode, Data Matrix, Aztec, 2D GS1 DataBar, Composite Symbology |
| PRINT SPEED | Max. 300mm/sec |
| CONNECTIVITY | Ethernet, Bluetooth, Wi-Fi (USB connectivity available on Ethernet and Bluetooth models) |
| PAPER SPECIFICATION | |
|---|---|
| DIMENSIONS | 79.5 + 0.5 / -1.0mm (paper width 80mm) 57.5 + 0.5 / -1.0mm (paper width 58mm) |
| PAPER ROLL | Drop in |
| SENSORS | Full end sensor |
| POWER SPECIFICATION | |
|---|---|
| POWER CONSUMPTION | Approx. 32.8W (operating) Approx. 1.5W (standby) |
| POWER | 100 – 230V AC, 50 to 60 Hz |
| POWER SUPLY | AC Adaptor C |
| RELIABILITY | |
|---|---|
| MTBF | 360,000 hours |
| MCBF | 65 million lines |
| AUTOCUTTER | 2.2 million cuts |
| PRINTER OPTIONS | |
|---|---|
| COLOUR | Epson Black, Epson Ultra White |
| EMI STANDARD | AS/NZS CISPR22 Class A, AS/NZS 4268 |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| SIZE | 127mm (W) x 127mm (D) x 127mm (H) |
| WEIGHT | 1.3Kg |
| WHAT'S IN THE BOX |
|---|
| Printer, roll paper, AC adaptor, AC cable, spacer for 58mm paper, power switch cover |
| CONFIG BUILDS | |
|---|---|
| C31CK50231 | TM-m30III-231 Built-in USB, Ethernet, BT iOS,white |
| C31CK50232 | TM-m30III-232 Built-in USB, Ethernet, BT iOS, black |
| C31CK50201 | TM-m30III-201 Built-in USB, Ethernet, white |
| C31CK50202 | TM-m30III-202 Built-in USB, Ethernet, black |
| OPTIONS | |
|---|---|
| C32C881017 | Wall Hanging Bracket for TM-m30 / TM-m30III |
| C32C891324 | OT-WL06 Wireless LAN Dongle 5.0/2.4Ghz |
| COVERPLUS | |
|---|---|
| 1YWM30III | Coverplus 1yr Service Pack TM-m30III |
| 2YWM30III | Coverplus 2yr Service Pack TM-m30III |
| SKU | C31CK50202 |
| Brand | EPSON |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





