- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
TM-P20II-811 Mobile thermal receipt printer with battery and single charger Wi-Fi 802.11b/g/n (2.4GHz) 802.11a/n (5GHz) NFC pairing power supply included power cable not included
TM-P20II-811 Mobile thermal receipt printer with battery and single charger Wi-Fi 802.11b/g/n (2.4GHz) 802.11a/n (5GHz) NFC pairing power supply included power cable not included
The ultra compact and lightweight 2" wireless portable receipt printer | Portable and lightweight - ultra compact, easy for users to wear (belt clip included); helps prevent carry fatigue
Robust design - IP54-rated enclosure is water- and dust-resistant; holds up to rigorous use, with a drop rating of 2.1 metres
Long-lasting battery life - up to 27 hours on a full charge (battery and USB-C cable included)
Fast battery charging capability - fully charges as fast as 3 hours (charger sold separately)
Versatile connectivity - wireless connectivity options (Wi-Fi® 5 or Bluetooth® 5.0) to provide connections to a wide variety of devices and networks
Exceptional print quality and ultra fast print speed - quickly produce sharp and crisp text, barcodes and logos at up to 100 mm/sec
Modern design - sleek design suited to complement your business
Enhance your printing with accessories - choose from a wide range of optional accessories, such as single or quad battery charger, spare battery, belt strap, shoulder strap and soft carrying case (each sold separately)
World-class service and support - 2-year warranty
Paper Saving Mode - helps reduce cost by decreasing paper usage
(C31CJ99811)
- A smart and inexpensive solution to print temporary documents
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Ideal for point-of-sale transactions for quick receipt printing
- Ideal to be used in field service, and in any application that has a need to print on the go
- Bye bye Wires, Hello Wi-Fi! Cut down the potential hazards of tripping and electrical fires by reducing the number of long cables. Print wirelessly even from your mobile devices.
- Brochure
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Mobile |
| Barcode Symbology Supported | GS1-128 |
| Maximum Print Width | 58 mm (2.28") |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | Water Resistant |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Fonts Included | Font B: 9 x 24, 42 cpl (default) |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Cutter | |
| Cutter | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | Standard 2-year RTB warranty, with optional extended service plans available |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/ac/b/g/n |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Network Ready | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Maximum Roll Diameter | 51 mm |
| Media Type | Roll Paper |
| Media Sensor | Paper End Sensor |
| General Information | |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Manufacturer Part Number | C31CJ99811 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com.au |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Model | TM-P20II |
| Product Name | TM-P20II 2" Wireless Portable Receipt Printer |
| Brand Name | Epson |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 227 g |
| Form Factor | Portable |
| Height | 46 mm |
| Width | 79 mm |
| Depth | 120 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | TM-P20II 2" Wireless Portable Receipt Printer Battery (OT-BY20) Belt Clip (Attached to Printer) Starter Roll Paper USB-C Cable Documentation |
| Platform Supported | iOS |
| Certifications & Standards | EMI FCC Class B ICES-003 Class B Safety standard UL62368-1/CAN/CSA C22.2 No.62368-1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Noise Level | 53 dB |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| SKU | C31CJ99811 |
| Brand | EPSON |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty : Two year Return to Base (RTB)
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





