You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Epson TM-T88VII-622 Thermal Desktop Receipt Printer ( USB, Parallel, Ethernet ) - AC cable required
The TM-T88VII is our new high-performance receipt printer range. It features a range of design, connectivity and usability improvements and enhancements to improve the user experience.
These Epson point of sale printers can connect to multiple devices simultaneously. Using multiple interfaces, the printer can be dynamically shared by PC-POS terminals, tablets and mobile devices as well as cloud servers.
The TM-T88VII is fully compatible with the existing T88V and T88VI software so there are no expensive costs associated with changing business infrastructure. The printer also has same footprint as previous models, meaning no additional costs of having to change the counters or tills.
Ideal for retailers and hospitality businesses looking to tap into the benefits of web and tablet POS services while maintaining compatibility with existing applications, the TM-T88VII series offers an ideal solution for customer-facing businesses of all sizes, and some of the most advanced features on the market.
KEY FEATURES & BENEFITS
- Ultra-fast transaction times - industry-leading print speeds up to 500 mm/sec1 and high-speed auto cutter
- Reliability you can count on - 4-year warranty; easy-to-clean, water-resistant enclosure; long printhead and auto cutter life
- Connect to multiple devices simultaneously - using multiple interfaces, printer can be dynamically shared by PC-POS terminals, tablets and mobile devices as well as cloud servers
- Multi-interface support - built-in USB and Ethernet, optional serial, powered USB, parallel and wireless connectivity ensure maximum flexibility and futureproofing
- Secure wireless connection - supports the latest Wi-Fi® security standard (WPA3)
- Online ordering ready - Server Direct Print technology allows the printer to retrieve orders from a web server and print a receipt without requiring POS software integration
- POS peripheral support - supports POS peripherals including barcode scanners, customer displays, and more
- Easy setup and configuration - streamline the setup and replacement processes using Epson TM Utility; vertical mounting kit provides flexible configuration options
- Easy to understand - status LEDs and network diagnostic sheet improve on-site network troubleshooting
- Backwards compatible - fully compatible with the existing T88V and T88VI software and same footprint
- Advanced paper-saving functions - top-margin and character-height reduction features help reduce paper usage by up to 49 percent
- Direct Thermal Printer provides you with all the features that you need to print quickly and easily
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Ideal for point-of-sale transactions for quick receipt printing
- Optimize your workflows by sharing the resources of the printer via Ethernet connectivity
(C31CJ57622)
- Ultra-fast transaction times - industry-leading print speeds up to 500 mm/sec1 and high-speed auto cutter
- Reliability you can count on - 4-year warranty; easy-to-clean, water-resistant enclosure; long printhead and auto cutter life
- Connect to multiple devices simultaneously - using multiple interfaces, printer can be dynamically shared by PC-POS terminals, tablets and mobile devices as well as cloud servers
- Multi-interface support - built-in USB and Ethernet, optional serial, powered USB, parallel and wireless connectivity ensure maximum flexibility and futureproofing
- Secure wireless connection - supports the latest Wi-Fi® security standard (WPA3)
- Online ordering ready - Server Direct Print technology allows the printer to retrieve orders from a web server and print a receipt without requiring POS software integration
- POS peripheral support - supports POS peripherals including barcode scanners, customer displays, and more
- Easy setup and configuration - streamline the setup and replacement processes using Epson TM Utility; vertical mounting kit provides flexible configuration options
- Easy to understand - status LEDs and network diagnostic sheet improve on-site network troubleshooting
- Backwards compatible - fully compatible with the existing T88V and T88VI software and same footprint
- Advanced paper-saving functions - top-margin and character-height reduction features help reduce paper usage by up to 49 percent
- A smart and inexpensive solution to print temporary documents
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Ideal for point-of-sale transactions for quick receipt printing
- Save time and money for your business by using one printer for all your employees
- Brochure
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Fonts & Emulation | |
| Language Emulation | ESC/POS |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Desktop |
| Barcode Symbology Supported | Code 128 |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Water Resistant |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Print Head Life | 200 km |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 41.1 Year |
| Mean Cycles Between Failures (MCBF) | 70000000 |
| Character Sets | 95 Alphanumeric |
| Column Capacity | 80mm: 42/48/56 columns 58mm model: 30/36/40 columns |
| Optional Connectivity | Serial (RS-232) |
| Fonts Included | Font A (default): 12 x 24 Font B: 9 x 17 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 |
| Software | |
| Software Included | ePOS-Print (XML over HTTP): WEP / WPA / WPA2-Personal/EnterpriseePOS-Display Server Collaboration: Server Direct Print, Status notificationPHP/Sqlite3 Backup/Restore: TM Utlity (Win) |
| Operating System Supported | Microsoft® Windows (APD, OPOS, OPOS for .NET, JavaPOS)Mac OS X®Linux (CUPS, JavaPOS)Microsoft Windows 8.1 / iOS / Android (ePOS-Print SDK) |
| Cutter | |
| Cutting Method | Automatic |
| Cutter | Yes |
| Cutter Life | 3000000 Cuts |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Parallel Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.60 kg |
| Height | 148 mm |
| Width | 145 mm |
| Depth | 195 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Media Types & Handling | |
| Media Thickness | 80 µm |
| Maximum Roll Diameter | 83 mm |
| Media Type | Receipt |
| Media Sensor | Paper End Sensor |
| Maximum Label Width | 80 mm |
| General Information | |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Manufacturer Part Number | C31CJ57622 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com.au |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Model | TM-T88VII -622 |
| Product Name | TM-T88VII Single-station Thermal Receipt Printer |
| Product Series | TM-T88VII |
| Brand Name | Epson |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | TM-T88VII Single-station Thermal Receipt Printer Thermal Roll Paper (starter roll for testing) Power Switch Cover Connector Cover Bottom Cover for Connector Cover Roll Paper Guide Screws Setup Guide AC Adapter w/ AC Cord CD (drivers, utilities and documentation) |
| Platform Supported | Mac |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Noise Level | 52 dB |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| SKU | C31CJ57622 |
| Brand | EPSON |
| Shipping Weight | 2.4000kg |
| Shipping Width | 0.264m |
| Shipping Height | 0.196m |
| Shipping Length | 0.244m |
| Shipping Cubic | 0.012625536m3 |
Manufacturer Warranty : Two year Return to Base (RTB)
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





