- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
TM-P80II-811 Mobile thermal receipt printer with battery Wi-Fi 802.11b/g/n (2.4GHz) 802.11a/n (5GHz) NFC pairing power supply not included
TM-P80II-811 Mobile thermal receipt printer with battery Wi-Fi 802.11b/g/n (2.4GHz) 802.11a/n (5GHz) NFC pairing power supply not included
Portable Thermal Printer
The TM-P80II is a series of printers with 80mm (three-inch) receipts ideal for retail and food service and logistics. It offers the speed, reliability and connectivity options needed to meet the requirements of today's iOS, Android and Windows printing applications.
This Product is available in 4 different configurations.
KEY FEATURES & BENEFITS
(C31CK00811)
- Portable and lightweight - ultra compact, easy for users to wear (belt clip included); helps prevent carry fatigue
- Robust design - IP54-rated enclosure is water- and dust-resistant; holds up to rigorous use, with a drop rating 1.8m*
- Long-lasting battery life - up to 47 hours on a full charge1 (battery and USB-C cable included)
- Fast battery charging capability - fully charges as fast as 2.5 hours2 (charger sold separately)
- Versatile connectivity - wireless connectivity options (Wi-Fi 5) to provide connections to a wide variety of devices and networks
- Exceptional print quality and ultra-fast print speed - quickly produce sharp and crisp text, barcodes and logos at up to 100 mm/sec
- High-capacity media basket to help maximize uptime - 51 mm outer diameter allows for large paper capacity; replace rolls less often
- Modern design - sleek design suited to complement your business
- Enhance your printing with accessories - choose from a wide range of optional accessories, such as single or quad battery charger, spare battery, belt strap, shoulder strap and soft carrying case (each sold separately)
- A smart and inexpensive solution to print temporary documents
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Conveniently print your receipts
- Carry your printer with you anywhere with its lightweight design
- Enjoy the freedom of wireless connectivity. With Wi-Fi, you will get things done faster.
- Brochure
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Mobile |
| Barcode Symbology Supported | UPC-A/E |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Features | Drop Resistant |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Character Sets | 95 Alphanumeric |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 x 203 |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Battery Life (Max) | 2 Day |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| USB Host | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/ac/b/g/n |
| Software | |
| Software Included | ePOS-Print SDK, Windows driver (APD), OPOS, OPOS.NET, JavaPOS (Win), JavaPOS (Linux), TM Virtual Port Driver |
| Operating System Supported | WiFi (802.11): iOS, Android and Windows (Security Level WEP, WPA, WPA2-Enterprise) |
| Media Types & Handling | |
| Maximum Roll Diameter | 51 mm |
| Media Type | Receipt |
| Media Sensor | Out Of Paper Sensor |
| Maximum Label Width | 79.50 mm |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | TM-P80II-811 Direct Thermal Printer Battery (OT-BY80II) Belt Clip (attached to printer) Starter Roll Paper USB-C Cable Documentation |
| Platform Supported | Android |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cables Included | USB |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 363 g |
| Form Factor | Portable |
| Height | 56 mm |
| Width | 104 mm |
| Depth | 137 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| General Information | |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Manufacturer Part Number | C31CK00811 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com.au |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Model | TM-P80II-811 |
| Product Name | TM-P80II-811 Direct Thermal Printer |
| Product Series | TM-P80II |
| Brand Name | Epson |
| SKU | C31CK00811 |
| Brand | EPSON |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty : Two year Return to Base (RTB)
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





