You Might Want To Add
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Epson TM-T88VII-612 Thermal Desktop Receipt Printer ( USB, Serial, Ethernet ) - AC cable required

Epson TM-T88VII -612 Desktop Direct Thermal Printer - Monochrome - Receipt Print - Ethernet - USB - USB Host - Serial - With Cutter - Black - 500 mm/s Mono - 180 dpi - 80 mm Label Width - ESC/POS, ePOS Emulation - For PC, Android, iOS, Mac, SPARC
The TM-T88VII is our new high-performance receipt printer range. It features a range of design, connectivity and usability improvements and enhancements to improve the user experience.
These Epson point of sale printers can connect to multiple devices simultaneously. Using multiple interfaces, the printer can be dynamically shared by PC-POS terminals, tablets and mobile devices as well as cloud servers.
The TM-T88VII is fully compatible with the existing T88V and T88VI software so there are no expensive costs associated with changing business infrastructure. The printer also has same footprint as previous models, meaning no additional costs of having to change the counters or tills.
Ideal for retailers and hospitality businesses looking to tap into the benefits of web and tablet POS services while maintaining compatibility with existing applications, the TM-T88VII series offers an ideal solution for customer-facing businesses of all sizes, and some of the most advanced features on the market.
KEY FEATURES & BENEFITS
- Ultra-fast transaction times - industry-leading print speeds up to 500 mm/sec1 and high-speed auto cutter
- Reliability you can count on - 4-year warranty; easy-to-clean, water-resistant enclosure; long printhead and auto cutter life
- Connect to multiple devices simultaneously - using multiple interfaces, printer can be dynamically shared by PC-POS terminals, tablets and mobile devices as well as cloud servers
- Multi-interface support - built-in USB and Ethernet, optional serial, powered USB, parallel and wireless connectivity ensure maximum flexibility and futureproofing
- Secure wireless connection - supports the latest Wi-Fi® security standard (WPA3)
- Online ordering ready - Server Direct Print technology allows the printer to retrieve orders from a web server and print a receipt without requiring POS software integration
- POS peripheral support - supports POS peripherals including barcode scanners, customer displays, and more
- Easy setup and configuration - streamline the setup and replacement processes using Epson TM Utility; vertical mounting kit provides flexible configuration options
- Easy to understand - status LEDs and network diagnostic sheet improve on-site network troubleshooting
- Backwards compatible - fully compatible with the existing T88V and T88VI software and same footprint
- Advanced paper-saving functions - top-margin and character-height reduction features help reduce paper usage by up to 49 percent
Features
- A smart and inexpensive solution to print temporary documents
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Ideal for point-of-sale transactions for quick receipt printing
- Save time and money for your business by using one printer for all your employees
| PRINTER | ||
|---|---|---|
| MODEL NAME | TM-T88VII | |
| PRINTING TECHNOLOGY | Thermal line printing | |
| PRINT RESOLUTION | 180 dpi | |
| PRINT SPEED | 500 mm/sec (max) | |
| PRINT FONTS | Font A (default): 12 x 24 Font B: 9 x 17 |
|
| COLUMN CAPACITY | 80mm: 42/48/56 columns 58mm model: 30/36/40 columns |
|
| CHARACTER SIZE (mm) | Font A (default): 12 x 24 Font B: 9 x 17 |
|
| CHARACTER SET | 95 Alphanumeric, 18 International, 128 x 43 Graphic (including user-defined page). Options for customization include Traditional/Simple Chinese, Thai, Japanese and Korean |
|
| BARCODE | UPC-A/E, Code 39/93/128, CODABAR PDF417, QR-CODE, MaxiCode, Data Matrix, Aztec Code, Composite Symbology, GS1-128, GS1 DataBar Omnidirectional /Truncated /Limited /Expanded | |
| MEDIA HANDLING | ||
| THICKNESS | 48 – 80 µm | |
| MEDIA DIMENSIONS | 80mm: 79.5 ± 0.5 (W) x 83mm diameter (3.13" ± 0.02” x 3.27") 58mm: 57.5 ± 0.5 (W) x 83mm diameter (2.26" ± 0.02” x 3.27") |
|
| STANDARD CONNECTIVITY | Built-in USB, Built-in Ethernet (10/100Base-T/TX) + UIB (Serial, Parallel, Powered USB) Bluetooth 2.1+EDR (dedicated model) Wireless (USB wireless dongle): OT-WL05 (802.11 a/b/g/n) or OT-WL02 (802.11 b/g/n) Beacon (using Bluetooth Low Energy): Beacon dongle (Epson-approved dongle: Laird model BT820) |
|
| PRINTER DISCOVERY | NFC (Near Field Communication), Simple AP (wireless network) | |
| COMMUNICATION PROTOCOLS | ESC/POS, ePOS-Print Service (Ethernet/Wireless), Server Direct Print (Ethernet/Wireless) | |
| PRINTING FROM A MOBILE DEVICE | WiFi (802.11): iOS, Android™ and Windows® operating systems Bluetooth: iOS, Android and Windows | |
| GENERAL | ||
| OPERATING SYSTEMS | Microsoft® Windows (APD, OPOS, OPOS for .NET, JavaPOS) Mac OS X® Linux (CUPS, JavaPOS) Microsoft Windows 8.1 / iOS / Android (ePOS-Print SDK) |
|
| DIMENSIONS | 145 x 195 x 148mm (W x D x H) | |
| WEIGHT | 1.6kg | |
| SECURITY | Security: WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK/EAP WPA2-EAP (Enterprise): EAP-TLS, PEAP/MSCHAPv2, PAEP/TLS Port open/close setting IP address filtering |
|
| SAFETY APPROVALS | RCM: AS/NZS CISPR 32 Class A | |
| CASE COLOUR | Epson Black (EBCK) | |
| RELIABILITY | ||
| MTBF | 360,000 hours | |
| MCBF | 70,000,000 lines | |
| THERMAL HEAD LIFE | 200 km | |
| AUTO CUTTER LIFE | 3 million cuts | |
| WARRANTY | 48 months | |
| DATA BUFFER | ||
| RECEIVE | 45 bytes or 4KB, selectable | |
| USER-DEFINED | 12KB | |
| MACRO | 2KB | |
| NV GRAPHICS | 384KB | |
| NV USER | 1KB | |
| SOFTWARE INCLUDED | ePOS-Print (XML over HTTP): WEP / WPA / WPA2-Personal/Enterprise ePOS-Display Server Collaboration: Server Direct Print, Status notification PHP/Sqlite3 Backup/Restore: TM Utlity (Win) |
|
| OPTIONS | Power supply cover PS-190 AC adapter one wall hanging bracket affixing tape and Connect-It interfaces |
|
| POWER | ||
| POWER SUPPLY VOLTAGE | 24VDC ± 7% | |
| POWER CONSUMPTION | Operating: 27.6W Stand-by: 0.5W |
|
| POWER SOURCE | 24VDC ± 7% | |
(C31CJ57612)
| Power Source | Power Adapter |
| Language Emulation | ePOS |
| ESC/POS |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Application/Usage | Desktop |
| Barcode Symbology Supported | UPC-A/E |
| Composite Symbology | |
| GS1 DataBar Limited | |
| GS1 DataBar Omnidirectional | |
| GS1 DataBar Truncated | |
| GS1-128 | |
| Maxi Code | |
| PDF417 | |
| QR Code | |
| GS1 DataBar Expanded | |
| Code 93 | |
| Code 39 | |
| Code 128 | |
| Data Matrix | |
| Aztec Code | |
| Codabar | |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Water Resistant |
| Print Head Life | 200 km |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 41.1 Year |
| Mean Cycles Between Failures (MCBF) | 70000000 |
| Character Sets | Thai |
| 128 x 43 Graphic | |
| 18 International | |
| 95 Alphanumeric | |
| Column Capacity | 80mm: 42/48/56 columns 58mm model: 30/36/40 columns |
| Optional Connectivity | Wireless LAN |
| Bluetooth | |
| Near Field Communication (NFC) | |
| Parallel | |
| Fonts Included | Font A (default): 12 x 24 Font B: 9 x 17 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 |
| Software Included |
ePOS-Print (XML over HTTP): WEP / WPA / WPA2-Personal/Enterprise |
| Operating System Supported |
Microsoft® Windows (APD, OPOS, OPOS for .NET, JavaPOS) |
| Cutting Method | Automatic |
| Cutter | Yes |
| Cutter Life | 3000000 Cuts |
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| Weight (Approximate) | 1.60 kg |
| Height | 148 mm |
| Width | 145 mm |
| Depth | 195 mm |
| Product Color | Black |
| Media Thickness | 80 µm |
| Maximum Roll Diameter | 83 mm |
| Media Type | Receipt |
| Media Sensor | Paper Near End Sensor |
| Cover Open Sensor | |
| Paper End Sensor | |
| Maximum Label Width | 80 mm |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Manufacturer Part Number | C31CJ57612 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com.au |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Model | TM-T88VII -612 |
| Product Name | TM-T88VII Single-station Thermal Receipt Printer |
| Product Series | TM-T88VII |
| Brand Name | Epson |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Mac |
| SPARC | |
| PC | |
| iOS | |
| Android | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Noise Level | 52 dB |
| SKU | C31CJ57612 |
| Barcode # | 8715946697086 |
| Brand | EPSON |
| Shipping Weight | 2.4700kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






