Don't pay: $1,205.00
$824.00
SAVE $381.00 (32%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Zebra ZQ511 Direct Thermal Mobile Label/Receipt Printer 203dpi USB Bluetooth 2.83" Rugged Portable– ZQ51-AUE0000-00
- Android, Apple iOS, Windows Mobile connectivity
- Bluetooth specification 4.1 EDR + LE
- USB On-The-Go ports (with optional strain relief)
- Power Smart Print Technology - anticipates upcoming printing to optimize battery consumption and print speed
- Direct thermal printing of barcodes, text and graphics
- IP54 rated for protection against solid and liquid ingress
(ZQ51-BAE000A-00)
Memory
| Standard Memory | 4 GB |
Power Description
| Power Source | Battery |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Platform Supported | iOS |
| Android | |
| PC |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 630.5 g |
| Form Factor | Handheld |
| Height | 61 mm |
| Width | 119.4 mm |
| Depth | 149.9 mm |
Technical Information
| Maximum Print Width | 72 mm (2.83") |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Maximum Print Resolution | 203 dpi |
| Maximum Mono Print Speed | 127 mm/s |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Length | 990.60 mm |
General Information
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Manufacturer Part Number | ZQ51-BAE000A-00 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | ZQ511 |
| Product Name | ZQ511 Direct Thermal Printer |
| Product Series | ZQ500 |
| Brand Name | Zebra |
Media Types & Handling
| Maximum Roll Diameter | 51 mm |
| Media Type | Receipt |
| Tag | |
| Linerless | |
| Label | |
| Gap | |
| Black Mark | |
| Maximum Label Width | 80 mm |
| SKU | ZQ51-BAE000A-00 |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 0.8200kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





