- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Crucial
Crucial 16GB DDR4-3200 SODIMM | CT16G4SFRA32A | crucial.com
SKU: CT16G4SFRA32A
Buy Crucial 16GB DDR4-3200 SODIMM CT16G4SFRA32A.
Product Images
Features
Make everything on your computer faster
Memory is a component in your computer that allows for short-term data access. Since your system’s moment-to-moment operations rely on short-term data access – loading applications, browsing the Web or editing a spreadsheet – the speed and amount of memory in your system plays a critical role. Load apps in seconds by increasing the speed of your memory and installing more of it.
Crucial: Bringing Micron technology directly to you
At Crucial, we connect millions of customers to the innovative technology that Micron has been perfecting for over four decades. As Micron’s global consumer brand, we’re proud to share their groundbreaking advancements in the world of memory and storage with you.
Downloads & Resources
(CT16G4SFRA32A)
Specifications - CT16G4SFRA32A
| DIMM type | Unbuffered |
| Technology | DDR4 |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Density | 16GB |
| Kit Qty | 1 |
| Voltage | 1.2V |
| PC speed | PC4-25600 |
| Module type | SODIMM |
| Speed | DDR4-3200 |
| CAS latency | 22 |
| Die Density | 8Gb or 16Gb |
| Extended timings | 22-22-22 |
| Default(JEDEC) | 22-22-22 |
| SKU | CT16G4SFRA32A |
| Barcode # | 649528903600 |
| Brand | CRUCIAL |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.050m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





