- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Crucial
The next evolution of memory is here
SKU: CT64G75C2LP5X
Buy Crucial 64GB LPCAMM2 LPDDR5X- 7500 memory CT64G75C2LP5X.
Product Images
Features
Performance:
Up to 71% better compared to DDR5 SODIMM in real-world essentials7
More bandwidth for AI workloads
Power up your workflow with up to 64GB of high-density, next-gen memory Power up your workflow with up to 64GB of high-density, next-gen memory
Lightning speeds up to 8,533MT/s
Compatible technology
Compatible with next-gen AI-PCs with LPCAMM2 memory slots4 Compatible with next-gen AI-PCs with LPCAMM2 memory slots4
Futureproof = sustainability
Perform AI tasks on the go with up to 7x better power efficiency8 for eco-friendly sustainability Perform AI tasks on the go with up to 7x better power efficiency8 for eco-friendly sustainability
Downloads & Resources
(CT64G75C2LP5X)
Specifications - CT64G75C2LP5X
| DIMM type | Unbuffered |
| Technology | LPCAMM2 |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Density | 64GB |
| Kit Qty | 1 |
| Voltage | 1.05V |
| PC speed | PC5-60000 |
| Module type | LPCAMM2 |
| Speed | DDR5-7500 |
| CAS latency | N/A |
| Die Density | 16Gb |
| Extended timings | N/A |
| XMP 3.0 Profile 1 | N/A |
| XMP 3.0 Profile 2 | N/A |
| EXPO Profile 1 | N/A |
| EXPO Profile 2 | N/A |
| SKU | CT64G75C2LP5X |
| Barcode # | 649528945969 |
| Brand | Micron (Crucial) |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





