- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 32GB-DDR5 4800MT/s ECC Reg 1Rx4 Module
Kingston RAM Module for Workstation - 32 GB - DDR5-4800/PC5-38400 DDR5 SDRAM - 4800 MHz Single-rank Memory - CL40 - 1.10 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
Features
- Up to 4800 MHz speed with Registered signal for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
(KTH-PL548S4-32G)
Miscellaneous
| Compatibility |
HP/Compaq Workstations: |
Technical Information
| CAS Latency | CL40 |
| Device Supported | Workstation |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KTHPL548S432G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 32GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KTH-PL548S4-32G |
| Barcode # | 740617336061 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





