- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

D-Link 16DWR-933 4G LTE Cat 6 Wi-Fi Hotspot wireless standard Wireless AC Wireless speed 300 Mbps 2.4 GHz 867 Mbps 5 GHz Antenna type Embedded omni-directional antennas 3G/4G LTE support 3G/4G LTE via SIM Body SAR (DAS) 1.545 W/kg
(DWR-933)
Network & Communication
| SIM Size Supported | Micro |
Wireless Specifications
| Broadband Transmission Technology | Cellular |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Network Supported | GSM 900 |
| GSM 850 | |
| GSM 1900 | |
| WCDMA 1900 | |
| GSM 1800 | |
| WCDMA 900 | |
| WCDMA 2100 | |
| WCDMA 850 | |
| Total Wireless Transmission Speed | 145.88 MB/s |
Technical Information
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 120 g |
| Height | 98 mm |
| Width | 71 mm |
| Depth | 18.8 mm |
General Information
| Product Type | Modem/Wireless Router |
| Manufacturer Part Number | DWR-933 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Name | 4G LTE Mobile Router |
| Brand Name | D-Link |
| SKU | DWR-933 |
| Barcode # | 790069457050 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.1200kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.050m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





