- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

24 ports GE + 2 10GE ports + 2 SFP+ Smart Managed Switch
(DGS-1520-28)
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 30.40 W |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.33 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Length | 441 mm |
| Height | 44 mm |
| Width | 207.4 mm |
| Compatible Rack Unit | 1U |
General Information
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Manufacturer Part Number | DGS-1520-28 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DGS-1520-28 |
| Product Name | DGS-1520-28 Layer 3 Switch |
| Brand Name | D-Link |
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Stack Port | Yes |
| Total Number of Network Ports | 26 |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
| 2 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot | |
| 2 x 10 Gigabit Ethernet Network |
Media & Performance
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| 10GBase-X | |
| 10GBase-T | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Gigabit Ethernet | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Twisted Pair |
| SKU | DGS-1520-28 |
| Barcode # | 790069454769 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 3.3400kg |
| Shipping Width | 0.360m |
| Shipping Height | 0.570m |
| Shipping Length | 0.100m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





