- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DGS-3130 Series switches are Lite Layer 3 Stackable Managed Switches designed to offer fast and secure connectivity on enterprise or metro Ethernet access network. These switches support high speed stacking, multicast management and enhanced security, making them an ideal Gigabit access layer solution. The DGS-3130 Series switches offer six 10Gb ports: 2 copper and 4 SFP+, which can be used for stacking and as high bandwidth uplinks. In addition each copper port in DGS-3130 Series switches has 6 kV surge protection buit-in for higher network reliability.
About D-Link 30 port Stackable Gigabit Layer 3+ Switch with 6 ports
The DGS-3130 Series switches are Lite Layer 3 Stackable Managed Switches designed to offer fast and secure connectivity on enterprise or metro Ethernet access network.
Specifications:
- 802.1X Access Control: Yes
- Guest VLAN: Yes
- IP Interfaces: Yes
- Layer 3 Switching: Yes
- Redundant PSU: DPS-500
- Routing Table Size: 512
- Stacking: Physical and Virtual
- Stacking Capacity: Physical (9) Virtual (32)
- Number of Ports: 24 - 32
- PoE Type Required: None
- Type of Port Required: Gigabit Copper | Gigabit Fibre | 10 Gigabit Copper | 10 Gigabit Fibre
- Redundant Power Supply Option: Yes
- Stacking Bandwidth: 80 Gbps
- Switch Type: Layer 3 Lite
- Switch Series: DGS-3130 Series
- 10 Gig ports: Yes
- 10GBase-T ports: 2
- Layer: Layer 3
- SFP+ ports: 4
- Cable Diagnostics: Yes
- Command Line Interface: Yes
- DHCP Server Screening: Yes
- Dimensions (Size): 440 x 250 x 44 mm
- Energy Saving Technology: EEE Compliant | D-Link Green
- Fans: 1
- IGMP Snooping: Yes
- Jumbo Frame: 9K
- Link Aggregation: Yes
- QoS: Yes
- 19 Inch Rack Mountable: Yes
- Warranty: Limited Lifetime
- SNMP: Yes
- Spanning Tree Protocol: Yes
- Switching Capacity: 168 Gbps
- 1000Base-T ports: 24 Ports
- VLAN: 4K Groups
- Voice VLAN: Yes
- Web-based GUI: Yes
Features:
- 24 1000Base-T ports with 2 10GBASE-T and 4 10G SFP+ ports
- Six 10Gb ports: 2 copper and 4 SFP+ for stacking and uplinks
- 168 Gbps switching capacity
- Stackable up to 9 switches with 80Gb stacking bandwidth
- Layer 3 switch with essential Layer 3 features included
- 6 kV surge protection on all copper ports
- Comprehensive security features
- Redundant Power Supply support
(DGS-3130-30TS)
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Shared SFP Slot | No |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.98 kg |
| Height | 44 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 250 mm |
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Stack Port | Yes |
| Total Number of Network Ports | 26 |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
| 2 x 10 Gigabit Ethernet Uplink | |
| 4 x 10 Gigabit Ethernet Uplink |
Media & Performance
| Network Technology | 1000Base-T |
| 10GBase-X | |
| 10GBase-T | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| 10 Gigabit Ethernet | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Optical Fiber |
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manufacturer Part Number | DGS-3130-30TS |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DGS-3130-30TS |
| Product Name | DGS-3130-30TS Ethernet Switch |
| Product Series | DGS-3130 |
| Brand Name | D-Link |
| SKU | DGS-3130-30TS |
| Barcode # | 790069435256 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 3.9400kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.410m |
| Shipping Length | 0.510m |
| Shipping Cubic | 0.002550000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





