- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

4G LTE Dual SIM M2M VPN Router with EWAN and GPS
(DWM-315)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 210 g |
| Height | 23.6 mm |
| Width | 93 mm |
| Depth | 70 mm |
Wireless Specifications
| Broadband Transmission Technology | Cellular |
| Ethernet | |
| Cellular Data Connectivity Technology | UMTS |
| LTE | |
| HSUPA | |
| DC-HSDPA | |
| Cellular Generation | 4G |
| Total Number of Antennas | 3 |
| Number of External Antennas | 3 |
| Total Wireless Transmission Speed | 37.50 MB/s |
Network & Communication
| VPN Supported | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| SIM Size Supported | Micro |
General Information
| Product Type | Modem/Wireless Router |
| Manufacturer Part Number | DWM-315 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DWM-315 |
| Product Name | 4G LTE M2M Router |
| Brand Name | D-Link |
| SKU | DWM-315 |
| Barcode # | 790069450778 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.100m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





