Don't pay: $33,519.00
$32,230.00
SAVE $1,289.00 (4%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 5000 DQS-5000-54SQ28 Manageable Ethernet Switch - 25 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet - 25GBase-X, 100GBase-X - 3 Layer Supported - Modular - 395 W Power Consumption - Optical Fiber DQS-5000-54SQ28/AF switches feature high port density, routing, and ultra-low latency, designed to be deployed as Top-of-Rack (ToR) or leaf-spine switches in data center applications. Combined with ONIE support and increased cost-efficiency, the switches form a flexible long-term solution for managing and expanding data center infrastructures in a Software-defined Networking (SDN) environment.
(DQS-5000-54SQ28)
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | QSFP28 |
| SFP28 | |
| Number of Total Expansion Slots | 54 |
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x 25 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| 6 x 100 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 9 kg |
| Height | 44 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 406 mm |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
| Networking Standards | IEEE 802.1Qbb |
| IEEE 802.1Qaz | |
| IEEE 802.1x | |
| IEEE 802.1s | |
| IEEE 802.1w | |
| IEEE 802.1Qau | |
| IEEE 802.3ad | |
| IEEE 802.1p | |
| IEEE 802.1D | |
| IEEE 802.3x | |
| IEEE 802.1Q |
Media & Performance
| Network Technology | 25GBase-X |
| 100GBase-X | |
| Ethernet Technology | 25 Gigabit Ethernet |
| 100 Gigabit Ethernet | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
| Frequency | 50 Hz |
| 60 Hz | |
| Power Consumption | 395 W |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manufacturer Part Number | DQS-5000-54SQ28 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DQS-5000-54SQ28 |
| Product Name | DQS-5000-54SQ28 Ethernet Switch |
| Product Series | 5000 |
| Brand Name | D-Link |
| SKU | DQS-5000-54SQ28 |
| Barcode # | 790069435720 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





