- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

D-Link DGS-1210-10MP 10-Port Gigabit WebSmart PoE Switch
(DGS-1210-10MP)
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | No |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Number of SFP Slots | 2 |
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manufacturer Part Number | DGS-1210-10MP |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DGS-1210-10MP |
| Product Name | DGS-1210-10MP Ethernet Switch |
| Product Series | DGS-1210 |
| Brand Name | D-Link |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.77 kg |
| Height | 43.9 mm |
| Width | 330.2 mm |
| Depth | 177.8 mm |
Media & Performance
| Network Technology | 1000Base-T |
| 1000Base-X | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Twisted Pair |
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Stack Port | No |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| 8 x Gigabit Ethernet Network |
| SKU | DGS-1210-10MP |
| Barcode # | 790069432507 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 2.7000kg |
| Shipping Width | 0.320m |
| Shipping Height | 0.400m |
| Shipping Length | 0.090m |
| Shipping Cubic | 0.001950000m3 |
Manufacturer Warranty
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





