Don't pay: $1,693.00
$1,463.00
SAVE $230.00 (14%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

28-Port Gigabit Smart Managed Stackable Switch with 24 SFP ports and 4 SFP+ Ports.
DGS-1530-28SC
- 24 Gigabit SFP ports (4 ports are SFP/RJ45 Combo) and 4 10G SFP+ uplink ports
- Physical stacking up to 9 switches
- Supports Redundant Power Supply (RPS)
- ZTP (Zero-Touch Provisioning)
- Ethernet Ring Protection Switching (ERPS)
- IEEE 802.1ag for Connectivity Fault Management
- Advanced L2+ and Security features
(DGS-1530-28SC)
| Switch Type : | Layer2+ IP Routing |
| Type of Port Required : | Gigabit Fibre|10 Gigabit Fibre |
| Number of Ports : | 24 - 28 |
| PoE Type Required : | None |
| High Speed Stacking : | Yes |
| Design : | Desktop|Rackmountable |
| 1000Base-T ports : | 4 Ports (Combo) |
| SFP ports : | 24 Ports |
| Switching Capacity : | 128 Gbps |
| QoS : | Yes |
| Spanning Tree Protocol : | Yes |
| Link Aggregation : | Yes |
| VLAN : | 4K Groups |
| Surveillance VLAN : | Yes |
| Jumbo Frame : | 10000 bytes |
| Voice VLAN : | Yes |
| IGMP Snooping : | Yes |
| 802.1X Access Control : | Yes |
| DHCP Server Screening : | Yes |
| SNMP : | Yes |
| Cable Diagnostics : | Yes |
| Energy Saving Technology : | EEE Compliant|D-Link Green|RoHS 6 Compliant |
| 19" Rack Mountable : | Yes |
| Fans : | 2 |
| Built-in PSU : | Yes |
| Dimensions (Size) : | 440 x 210 x 44 mm |
| Web-based GUI : | Yes |
| Command Line Interface : | Yes |
| Types of ports : | 10Gb SFP+ Ports|SFP Ports |
| 10Gb SFP+ ports : | 4 ports |
| Static Routing : | Yes |
| SKU | DGS-1530-28SC |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 2.4000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





