- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link 52-Port Gigabit Smart Managed Stackable Switch with 48 1000Base-T and 4 10Gb Ports
DGS-1520-52
Network - Switches
Features
The DGS-1520 Series brings reliable, yet affordable, Gigabit connectivity with four 10-Gigabit ports (two 10G Base-T and two 10G SFP+) for high-speed uplink or stacking. Boost your network performance, simplify your network infrastructure, improve bandwidth and reduce cabling complexity.
- High performance Layer 3 switch with 10Gig uplinks
- Physical stacking up to 8 switches
- Virtual stacking up to 32 switches
- 2 x 10GBase-T and 2 x SFP+ uplink ports
- Redundant Power Supply support
- Advanced security features
- Advanced Layer 2 and Layer 3 features
Technical Details
| Warranty | LTD L'TIME |
|---|
Resources
High resolution Image
Links and Download
(DGS-1520-52)
Technical Details
| Warranty | LTD L'TIME |
|---|
| SKU | DGS-1520-52 |
| Barcode # | 790069454783 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 3.7700kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.570m |
| Shipping Length | 0.090m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.










