Epson Workforce WF-2810 Multifunction Printer is discontinued.
The below option is the replacement/alternative model:
WORKFORCE WF-2810 MULTIFUNCTION PRINTER

(C11CH90501)
Specifications
| Compatible Operating Systems | Windows® XP SP3 /XP Professional x64 Edition SP2 or later/ Vista/7/8/8.1/10, Windows Server 2003 SP or later/2003 R2/ 2008/2008 R2/2012/2012 R2* Mac® OS 10.6.8 or later* |
| Dimensions | 375mm (W) x 300mm (D) x 170mm (H) |
| Duplex Print Option | Automatic |
| Durability | |
| Duty Cycle | 5000 |
| Functions | Print/Scan/Copy/Fax |
| Interface | High–Speed USB, 802.11b/g/n Wi-Fi, Wifi Direct® |
| LCD/LED Diplay | 1.44" LCD |
| Paper Handling | Paper tray input capacity: 100 sheets, A4 Plain paper |
| Print Resolution | 5760 x 1440 optimised dpi with (with Variable Sized Droplet Technology) |
| Print Size | A4, A5, B5, A6, Legal, 13 x 18cm, 10 x 15cm, 9 x 13cm, 13 x 20cm, 20 x 25cm Envelopes: C6, No 10, DL |
| Print Speed (ppm/ipm) | 10.0 ISO ppm |
| Printer Dimensions | 375mm (W) x 300mm (D) x 170mm (H) |
| Processor/Memory | Up to 100 pages (ITU-T No.1 chart) |
| Series | WorkForce |
| Supplies | Setup guide, CD-ROM for product setup, Power cord, Initial ink cartridges: Black, Cyan, Magenta, Yellow (one each) |
| Supplies Compatibility | 212 - Std Capacity - Black Ink Cartridge, 212 - Std Capacity - Cyan Ink Cartridge, 212 - Std Capacity - Magenta Ink Cartridge, 212 - Std Capacity - Yellow Ink Cartridge, 212 - Std Capacity - Value Pack, 212XL - High Capacity - Black Ink Cartridge, 212XL - High Capacity - Cyan Ink Cartridge, 212XL - High Capacity - Magenta Ink Cartridge, 212XL - High Capacity - Yellow Ink Cartridge, 212XL Black + 212 Std Colour (C, M, Y) - Ink Cartridge Value Pack, 4" x 6" Premium Glossy Photo Paper - 20 Sheets (255gsm), 4" x 6" Photo Paper Glossy - 100 Sheets (200gsm), 4" x 6" Photo Paper Glossy - 20 Sheets (200gsm), 4" x 6" Photo Paper Glossy - 50 Sheets (200gsm), 5" x 7" Photo Paper Glossy - 20 Sheets (200gsm), 4" x 6" Premium Glossy Photo Paper - 50 Sheets (255gsm), 4" x 6" Ultra Glossy Photo Paper - 50 Sheets (300gsm), 5" x 7" Photo Paper Glossy - 50 Sheets (200gsm), 5" x 7" Premium Glossy Photo Paper - 20 Sheets (255gsm), A4 Matte Paper Heavy Weight - 50 Sheets (167gsm), A4 Photo Paper Glossy - 100 Sheets (200gsm), A4 Photo Paper Glossy - 20 Sheets (200gsm), A4 Photo Paper Glossy - 50 Sheets (200gsm), A4 Photo Quality Inkjet Paper - 100 Sheets (102gsm), A4 Ultra Glossy Photo Paper - 15 Sheets (300gsm), Epson Photo Paper 250gsm Premium Semigloss A4 Sheets (20pcs), Epson Photo Paper 255gsm Premium Gloss A4 Sheet Media (20pcs), USB 2.0 Cable Type A to B - 2m, USB 2.0 Cable Type A to B - 5m |
| Supported OS | Windows® XP SP3 /XP Professional x64 Edition SP2 or later/ Vista/7/8/8.1/10, Windows Server 2003 SP or later/2003 R2/ 2008/2008 R2/2012/2012 R2* Mac® OS 10.6.8 or later* |
| Warranty | 12 months return to base |
| Weight | 4.4kg |
| SKU | C11CH90501 |
| Barcode # | 9314020632075 |
| Brand | EPSON |
| Shipping Weight | 5.6100kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.460m |
| Shipping Cubic | 0.002300000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






