- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
G.Skill AEGIS 16GB PC4-21300 DDR4 2666MHZ 19-19-19-43 1.2V DIMM
(F4-2666C19S-16GIS)
Miscellaneous
Technical Information
| CAS Latency | CL19 |
| Device Supported | Motherboard |
| Desktop PC | |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21333 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | F4-2666C19S-16GIS |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Product Name | AEGIS 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Line | AEGIS |
| Brand Name | G.SKILL |
| SKU | F4-2666C19S-16GIS |
| Barcode # | 848354030997 |
| Brand | G.SKILL |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





