G.Skill Flare X 32GB (2x 16GB) DDR4 3200MHz Memory - Designed for AMD Platforms - Speed: 3200 MHz - Total Capacity: 32GB (2x 16GB)- DDR4 Memory Type - Latency: CL16-18-18-38 - Voltage: 1.35V - Unbuffered - Non-ECC - Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready - F4-3200C16D-32GFX - Limited Product Lifetime Warranty
(F4-3200C16D-32GFX)
Miscellaneous
| Compatibility | ASRock Products: - X470 Taichi
- X570 Phantom Gaming X
- X570 Taichi
- X570 AQUA
- X570 Creator
- X570 Extreme4
- X570 Extreme4 WiFi ax
- X570 Phantom Gaming 4
- X570 Phantom Gaming 4 WiFi ax
- X570 Phantom Gaming X
- X570 Phantom Gaming-ITX/TB3
- X570 Pro4
- X570 Steel Legend
- X570 Steel Legend WiFi ax
- X570 Taichi
- X570M Pro4
ASUS Products: - PRIME X470-PRO
- ROG CROSSHAIR VII HERO
- ROG STRIX X470-F GAMING
- ROG STRIX X470-I GAMING
- TUF X470-PLUS GAMING
- PRIME X570-P
- PRIME X570-PRO
- Pro WS X570-ACE
- ROG Crosshair VIII Formula
- ROG Crosshair VIII Hero / ROG Crosshair VIII Hero (WI-FI)
- ROG Strix X570-E Gaming
- ROG Strix X570-F Gaming
- TUF GAMING X570-PLUS / TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI)
- PRIME X570-P
- PRIME X570-PRO
- Pro WS X570-ACE
- ROG Crosshair VIII Formula
- ROG Crosshair VIII Hero / ROG Crosshair VIII Hero (WI-FI)
- ROG Strix X570-E Gaming
- ROG Strix X570-F Gaming
- TUF GAMING X570-PLUS / TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI)
GIGABYTE Products: - X470 AORUS GAMING 7 WIFI (rev.1.0)
- X570 AORUS ELITE (rev. 1.0)
- X570 AORUS MASTER (rev. 1.0)
- X570 AORUS PRO (rev. 1.0)
- X570 AORUS PRO WIFI(rev. 1.0)
- X570 AORUS ULTRA (rev. 1.0)
- X570 AORUS XTREME (rev. 1.0)
- X570 GAMING X (rev. 1.0)
- X570 I AORUS PRO WIFI(rev. 1.0)
- X570 AORUS ELITE (rev. 1.0)
- X570 AORUS MASTER (rev. 1.0)
- X570 AORUS PRO (rev. 1.0)
- X570 AORUS PRO WIFI(rev. 1.0)
- X570 AORUS ULTRA (rev. 1.0)
- X570 AORUS XTREME (rev. 1.0)
- X570 GAMING X (rev. 1.0)
- X570 I AORUS PRO WIFI(rev. 1.0)
MSI Products: - X470 GAMING M7 AC
- MEG X570 ACE
- MEG X570 GODLIKE
- MPG X570 GAMING EDGE WIFI
- MPG X570 GAMING PLUS
- MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI
- PRESTIGE X570 CREATION
- PRESTIGE X570 CREATION
- MEG X570 ACE
- MEG X570 GODLIKE
- MPG X570 GAMING EDGE WIFI
- MPG X570 GAMING PLUS
- MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI
|
Technical Information
| CAS Latency | CL16 |
| Device Supported | Motherboard |
| Workstation |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
Warranty
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | F4-3200C16D-32GFX |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Product Name | Flare X 32GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Line | Flare X |
| Brand Name | G.SKILL |
| SKU |
F4-3200C16D-32GFX |
| Barcode # |
848354026204 |
| Brand |
G.SKILL |
| Shipping Weight |
0.1300kg |
| Shipping Width |
0.100m |
| Shipping Height |
0.050m |
| Shipping Length |
0.220m |
| Shipping Cubic |
0.001100000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review