- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(F4-2666C19S-16GRS)
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Technical Information
| CAS Latency | CL19 |
| Device Supported | Notebook |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 260-pin |
| Form Factor | SoDIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | F4-2666C19S-16GRS |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Product Name | Ripjaws 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Line | Ripjaws |
| Brand Name | G.SKILL |
| SKU | F4-2666C19S-16GRS |
| Barcode # | 4713294220868 |
| Brand | G.SKILL |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000119000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





