- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(F4-4000C18Q-32GVK)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Technical Information
| CAS Latency | CL18 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 4 x 8GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 4000 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-4000/PC4-32000 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | F4-4000C18Q-32GVK |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Product Name | Ripjaws V 32GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Line | Ripjaws V |
| Brand Name | G.SKILL |
| SKU | F4-4000C18Q-32GVK |
| Barcode # | 4713294223883 |
| Brand | G.SKILL |
| Shipping Weight | 0.2100kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.215m |
| Shipping Cubic | 0.001505000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





