- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
G.Skill Ripjaws V 64GB (2x 32GB) DDR4 3200MHz CL16 Memory - Black - Speed: 3200MHz - Total Capacity: 64GB (2x 32GB) - 42mm Modular Height - Voltage: 1.35V - Latency: CL16-18-18-38 - Unbuffered - Non-ECC - Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready - F4-3200C16D-64GVK - Limited Product Lifetime Warranty
(F4-3200C16D-64GVK)
Miscellaneous
Technical Information
| CAS Latency | CL16 |
| Device Supported | Motherboard |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 32GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | F4-3200C16D-64GVK |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Product Name | Ripjaws V 64GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Line | Ripjaws V |
| Brand Name | G.SKILL |
| SKU | F4-3200C16D-64GVK |
| Barcode # | 4713294224644 |
| Brand | G.SKILL |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001100000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





