- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(F4-3600C18Q2-256GTZN)
Miscellaneous
| Compatibility |
ASUS Products: |
Technical Information
| CAS Latency | CL18 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Workstation | |
| Motherboard | |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 8 x 32GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 3600 MHz |
| Memory Size | 256 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3600/PC4-28800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | F4-3600C18Q2-256GTZN |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Product Name | Trident Z Neo 256GB (8x32GB) DDR4 SDRAM Memory Kit |
| Product Line | Trident Z Neo |
| Brand Name | G.SKILL |
| SKU | F4-3600C18Q2-256GTZN |
| Brand | G.SKILL |
| Shipping Weight | 0.7600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





