Don't pay: $7,610.00
$6,209.00
SAVE $1,401.00 (18%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Empower your teams with a radically simple experience and the easiest PDF printing with the most compact, quiet MFP. Your workforce can quickly access shared folders, and easily print and share from the cloud with mobile devices.

(3EK10A)
| Model size | 36 in |
|---|---|
| Print speed | 180 D/hr, 19.3 sec/D2 |
| Memory | 128 GB (file processing)1 |
| Internal Storage | 500 GB self-encrypting removeable |
| Print quality color (best) | Up to 2400 x 1200 optimized dpi |
| Print technology | HP Thermal Inkjet |
| Number of print cartridges | 6 (C, M, Y, G, pK, mK) |
| Ink types | Dye-based (C, M, Y, pK, G) pigment-based (mK) |
| Non-printable area (cut-sheet) | 0.12 x 0.87 x 0.12 x 0.12 in |
| Line accuracy | ±0.1%7 |
| Finished output handling | Sheet feed, front-loading roll feed, roll switching, integrated 100 page output stacker, media bin, automatic horizontal cutter |
| Media types | Bond and coated paper (bond, coated, heavyweight coated, super heavyweight plus matte, colored), technical paper (natural tracing, translucent bond, vellum), film (clear, matte, polyester), photographic paper (satin, gloss, semi-gloss, matte, high-gloss), backlit, self-adhesive (two-view cling, indoor paper, polypropylene, vinyl) |
| Media sizes standard (sheets, rolls) | 11 to 36 in |
| Roll external diameter | 5.5 in |
| Media thickness | Up to 19.7 mil |
| HP ePrint capability | Yes |
| Connectivity, standard | Gigabit Ethernet (1000Base-T), Wi-Fi (with optional Jetdirect accessory), supporting the following standards: TCP/IP, BootP/DHCP (IPv4 only), DHCPv6, TFTP (IPv4 only), SNMP (v1, v2c, v3), Apple Bonjour Compatible, WS Discovery, Embedded Web Server (HTTP, HTTPS), IPsec, SMTP (email), Raw IP printing (9100), LPD, IPP, WS print, NTLM v2, SMBv3, SSL/TLS, 802.1X authentication (LEAP, PEAP, EAP-TLS), DFS |
| Print languages | HP-GL/2, HP-RTL, TIFF, JPEG, CALS G4 |
| Power consumption | 100 W (printing) < 36 W (ready) < 1 W (< 10 W with embedded Digital Front End) (sleep) 0.3 W (off) |
| Operating temperature range | 41 to 95ºF |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 55 x 30 x 43 in |
| Weight | 181 lb |
| SKU | 3EK10A |
| Barcode # | 192018599567 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 112.0000kg |
Manufacturer Warranty:
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





