Don't pay: $10,175.00
$9,449.00
SAVE $726.00 (7%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Confidently take CAD, GIS color reproduction to the next level with a 44-in HP DesignJet printer that delivers powerful security features, high productivity on even the most complex files, and bright and precise colors. Dynamic security: Cartridges with non-HP chips might not work today or in the future.
(1VD87A)
| Model size | 44 in |
|---|---|
| Print speed line drawing (economode, D plain paper) | 116 pages per hour2 |
| Print speed | 116 D/hr, 26 sec/D2 |
| Memory | 128 GB (virtual)1 |
| Internal Storage | 500 GB self-encrypting |
| Print quality color (best) | Up to 2400 x 1200 optimized dpi |
| Print technology | HP Thermal Inkjet |
| Number of print cartridges | 6 (cyan, magenta, yellow, photo black, matte black, gray) |
| Ink types | Dye-based (C, M, Y, PK, G) pigment-based (MK) |
| Non-printable area (cut-sheet) | 0.12 x 0.67 x 0.12 x 0.12 in (3 x 17 x 3 x 3 mm) |
| Line accuracy | ±0.1%4 |
| Maximum optical density (black) | 2.15 maximum black optical density (6 L*min) |
| Finished output handling | Sheet feed, roll feed, automatic horizontal cutter |
| Media types | Bond and coated paper (bond, coated, heavyweight coated, super heavyweight plus matte), technical paper (natural tracing, translucent bond), film (clear, matte), photographic paper (satin, gloss, semi-gloss, matte, high-gloss), backlit, self-adhesive (polypropylene, vinyl) |
| Media sizes standard (sheets, rolls) | 11 to 44-in (279 to 1118-mm) |
| Roll external diameter | 5.3 in (135 mm) |
| Media thickness | Up to 31.5 mil |
| HP ePrint capability | Yes |
| Connectivity, standard | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10/100/1000Base-T Ethernet (802.3, 802.3u, 802.3ab) USB Type-A host port |
| Print languages | Adobe PostScript 3, Adobe PDF 1.7 ext 3, HP-GL/2, TIFF, JPEG, URF, CALS G4 |
| Power consumption | < 100 W (printing) < 24 W (ready) < 0.3 W (< 6.5 W with embedded Digital Front End) (sleep) 0.1 W (off) |
| Operating temperature range | 41 to 104ºF (5 to 40ºC) |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 70.9 x 27.4 x 39.3 in (1802 x 695 x 998 mm) |
| Weight | Single-roll: 159 lb (72 kg), dual-roll: 163 lb (74 kg) |
| Warranty | 90-day limited hardware warranty |
| Software included | HP Click, HP Utility for Mac and Windows, HP WebJet Admin, HP Embedded Web Server, HP JetAdvantage Security Manager, HP Partner Link, HP MPS |
| SKU | 1VD87A |
| Barcode # | 191628121960 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 124.0000kg |
Manufacturer Warranty:
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





