Don't pay: $3,744.00
$1,638.00
SAVE $2,106.00 (56%)
You Might Want To Add
HP 89X BLACK LASERJET TONER CARTRIDGE
HP 89Y BLACK LASERJET TONER CARTRIDGE
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
HP LaserJet Enterprise M528dn Multifunction Mono Duplex Wireless Laser Printer
(1PV64A)
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Copier
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
Media Types & Handling
| Media Size | RA4 |
| A4 - 210.82 mm x 297.18 mm | |
| 16K | |
| Oficio - 210 mm x 340 mm | |
| B5 Envelope - 175.77 mm x 249.94 mm | |
| C6 Envelope - 113.79 mm x 169.67 mm | |
| B5 (JIS) - 182.88 mm x 256.54 mm | |
| C5 Envelope - 228.60 mm x 169.67 mm | |
| B6 (JIS) - 127 mm x 182.88 mm | |
| DL Envelope - 109.22 mm x 219.96 mm | |
| A6 - 104.14 mm x 147.32 mm | |
| 100 mm x 150 mm | |
| Postcard - 147.83 mm x 99.57 mm | |
| A5 - 147.32 mm x 210.82 mm | |
| Media Handling | 1 x Input Tray - 550 Sheet Capacity |
| 1 x Multipurpose Tray - 100 Sheet Capacity | |
| 1 x Output Bin - 250 Sheet Capacity | |
| 1 x Automatic Document Feeder - 100 Sheet Capacity | |
| Media Type | Bond Paper |
| Rough Paper | |
| Plain Paper | |
| Preprinted Paper | |
| Envelope | |
| Transparency | |
| Postcard | |
| Label | |
| Recycled Paper | |
| Card Stock | |
| Standard Input Media Capacity | 650 sheets |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
Reliability
| Duty Cycle | 150000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 2000 to 7500 |
Display & Graphics
| Screen Size | 20.3 cm (8") |
| Touchscreen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
Scanner
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Colour |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 21.41 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 497 mm |
| Width | 482 mm |
| Depth | 496 mm |
Technical Information
| Duplex Printing | Automatic |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 43 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
General Information
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | M528dn |
| Product Name | LaserJet Enterprise Multifunction Printer M528dn |
| Product Line | LaserJet |
| Product Series | M528 |
| Brand Name | HP |
| SKU | 1PV64A |
| Barcode # | 829160664651 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 28.6000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





