HTC Vive Pro Eye Virtual Reality Headset Kit
Model # 99HARJ003-00
-
SKU: 99HARJ003-00
Don't pay: $2,299.00
$1,902.00
SAVE $397.00 (17%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

HTC Vive Pro Eye Virtual Reality Headset Kit - Includes: Base Station x2, Controllers x2, USB 3.0 Cable x1, Micro-USB Cable x2 - 1440 x 1600 pixels per eye (2880 x 1600 pixels combined) - 90 Hz Refresh rate - Dual AMOLED 3.5" diagonal per display - 110 degrees FOV - Integrated microphones & Hi-Res certificate headset - 99HARJ003-00 - 2 Years Limited Warranty
HTC VIVE PRO EYE FULL KIT, HEADSET, BASE STATIONx2, CONTROLLERx2, USB 3.0 CABLEx1, MICRO USB CABLEx2, 2 YR LIMITED WARRANTY,
(99HARJ003-00)
Specifications
| Accessories | • Base station*2 • Base station power adapter*2 • Mounting kit • Link box • USB 3.0 cable • DisplayPort cable • Link box power adapter • Link box mounting pad • Headset with headset cable • Cleaning cloth • Earphone hole cap*2 • Documentation • Controller (with lanyard)*2 • Controller power adapter*2 • Micro-usb cable*2 |
| Aspect Ratio | Dual OLED 3.5" diagonal/90 Hz/110 degrees |
| Minimum Requirements | |
| Product | HTC VIVE PRO EYE |
| Resolution | 1440 x 1600 pixels per eye (2880 x 1600 pixels combined) |
| Software | |
| Warranty | 2 Years Limited |
| SKU | 99HARJ003-00 |
| Barcode # | 68675136410 |
| Shipping Weight | 6.3000kg |
| Shipping Width | 0.380m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.565m |
| Shipping Cubic | 0.049381000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.




