- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Jabra LINK 360 Bluetooth 3.0 Single Band Bluetooth Adapter for Desktop Computer - USB - 24 Mbit/s - 2.40 GHz ISM - 100 m Indoor Range - External SUPERIOR WIRELESS UC PERFORMANCEThe Jabra LINK 360 MS is a Microsoft Lync certified plug-and-play Bluetooth mini USB adapter suitable for staying in PC at all times. It connects your Bluetooth headset with your PC. With a range of up to 100 meters (depending on the headset), employees can enjoy freedom of movement while talking on the phone. Capable of streaming music from PC in an outstanding quality (headsets supporting A2DP).
(14208-02)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Physical Characteristics
| Form Factor | External |
Miscellaneous
| Software Included |
Jabra PC Suite |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Platform Supported | Mac |
| PC | |
| System Requirements |
Operating Systems:
|
| Country of Origin | China |
Technical Information
| Network Band | Single Band |
| Wireless Transmission Speed | 24 Mbit/s |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 3.0 |
| ISM Band | Yes |
| Indoor Antenna Range | 100 m |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
General Information
| Product Type | Bluetooth Adapter |
| Manufacturer Part Number | 14208-02 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Model | 360 |
| Product Name | LINK 360 MS Adapter |
| Product Line | LINK |
| Brand Name | Jabra |
| SKU | 14208-02 |
| Barcode # | 5706991014679 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 0.0100kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





