components > memory > Generic Memory> 64GB DDR4-3200MHz CL20 SODIMM (Kit of 2)
Kingston FURY Impact RAM Module for Notebook - 64 GB (2 x 32GB) - DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM - 3200 MHz - CL20 - 1.20 V - 260-pin - SODIMM - Lifetime Warranty
Get your notebook or small-form-factor machine fully equipped with Kingston FURY™ Impact DDR4 SODIMM and minimise system lag. Ready for AMD Ryzen™ and Intel XMP-ready in capacities of up to 64GB, Plug N Play FURY Impact DDR4 automatically overclocks to the highest frequency published, up to 3200MHz, to support Intel and AMD's latest CPU technologies. Slot in the sleek black PCB for a hassle-free boost, no need to tinker with the BIOS. Upgrade your system's performance and still run coolly, quietly and efficiently, thanks to FURY Impact DDR4's low 1.2 voltage.
Features - No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed with CL20 latency will run them smoothly
- SODIMM 64 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4-3200/PC4-25600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
(KF432S20IBK2-64)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 260-pin |
| Form Factor | SODIMM |
| Length | 69.6 mm |
| Width | 30 mm |
Technical Information
| CAS Latency | CL20 |
| Device Supported | Notebook |
| Number of Modules | 2 x 32GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF432S20IBK2/64 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | FURY Impact 64GB (2 x 32GB) DDR4 SDRAM Memory Kit |
| Product Line | FURY Impact |
| Brand Name | Kingston |
| SKU |
KF432S20IBK2-64 |
| Barcode # |
740617318364 |
| Brand |
KINGSTON |
| Shipping Weight |
0.0400kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review