- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GBDDR4-3600MT/s CL16DIMM (Kit of
Kingston FURY Renegade RAM Module for Motherboard - 16 GB (2 x 8GB) - RGB - DDR4-3600/PC4-28800 DDR4 SDRAM - 3600 MHz Single-rank Memory - CL16 - 1.35 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
16GBDDR4-3600MT/s CL16DIMM (Kit of 2)FURYRenegadeRGB Features
- Up to 3600 MHz speed with Unbuffered signal and CL16 latency for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 16 GB of memory will make them run in a flash
- 288-pin-pin DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
Guides & Documents
(KF436C16RB2AK2-16)
Miscellaneous
Technical Information
| CAS Latency | CL16 |
| Device Supported | Motherboard |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 8GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 3600 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3600/PC4-28800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Memory Rank | Single-rank |
| RGB | Yes |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 8.3 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 45.8 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF436C16RB2AK216 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | FURY Renegade 16GB (2 x 8GB) DDR4 SDRAM Memory Kit |
| Product Line | FURY Renegade |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KF436C16RB2AK2-16 |
| Barcode # | 740617338133 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





