- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 64GB DDR4-3600MHz CL18 DIMM (Kit of 2)
Kingston FURY Beast RAM Module - 64 GB (2 x 32GB) - DDR4-3600/PC4-28800 DDR4 SDRAM - 3600 MHz Dual-rank Memory - CL18 - 1.35 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
The new Kingston FURY is our passion and commitment to gamers. It represents our dedication to both quality and expertise as the worlds No.1 memory manufacturer. Behind the scenes, it has always been Kingston engineering, Kingston testing and Kingston manufacturing. Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3600 MHz memory speed with Unbuffered signal will run them smoothly
- DIMM 64 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- 288-pin-pin DDR4-3600/PC4-28800 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
(KF436C18BBK2-64)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
Technical Information
| CAS Latency | CL18 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 2 x 32GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 3600 MHz |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3600/PC4-28800 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF436C18BBK2/64 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | FURY Beast 64GB (2 x 32GB) DDR4 SDRAM Memory Kit |
| Product Line | FURY Beast |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KF436C18BBK2-64 |
| Barcode # | 740617319729 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 0.0900kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





