- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GB DDR4-2666MT/s ECC CL19 DIMM 1Rx8 F
Kingston Server Premier RAM Module for Server - 16 GB (1 x 16GB) - DDR4-2666/PC4-21333 DDR4 SDRAM - 2666 MHz Single-rank Memory - CL19 - 1.20 V - ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
Kingston's KSM26ES8/16MF is a 2G x 72-bit (16GB) DDR4-2666 CL19 SDRAM (Synchronous DRAM), 1Rx8, ECC, memory module, based on nine 2G x 8-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR4-2666 timing of 19-19-19 at 1.2V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers. The electrical and mechanical specifications are as follows:
Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2666 MHz memory speed will run them smoothly
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 16 GB of memory will make them run in a flash
- 288-pin-pin DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
Guides & Documents
(KSM26ES8-16MF)
Miscellaneous
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Technical Information
| CAS Latency | CL19 |
| Device Supported | Server |
| Error Checking | ECC |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21333 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KSM26ES8/16MF |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 16GB 1Rx8 2G x 72-Bit PC4-2666 CL19 288-Pin DIMM |
| Product Line | Server Premier |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KSM26ES8-16MF |
| Barcode # | 740617329551 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





