- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
printers > printer accessories > Printer Memory> 64GB 3200MT/s DDR4 ECC Reg CL22 DIMM 2Rx
Kingston RAM Module for Workstation - 64 GB - DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM - 3200 MHz Dual-rank Memory - CL22 - 1.20 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM
64GB 3200MT/s DDR4 ECC Reg CL22 DIMM 2Rx4 Hynix D Features
- Up to 3200 MHz speed with CL22 latency for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 64 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
Guides & Documents
(KSM32RD4-64HD)
Miscellaneous
Technical Information
| CAS Latency | CL22 |
| Device Supported | Workstation |
| Server | |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KSM32RD4/64HD |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | RAM Module |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KSM32RD4-64HD |
| Barcode # | 740617348200 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





