- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 64GB DDR4-3200MT/s ECC REG CL22 DIMM 2Rx
Kingston RAM Module for PC/Server, Workstation - 64 GB (1 x 64GB) - DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM - 3200 MHz Dual-rank Memory - CL22 - 1.20 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM
64GB DDR4-3200MT/s ECC REG CL22 DIMM 2Rx4 Micron F Rambus Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed with Registered signal and CL22 latency will run them smoothly
- DIMM 64 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4-3200/PC4-25600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
(KSM32RD4-64MFR)
Miscellaneous
Technical Information
| CAS Latency | CL22 |
| Device Supported | Motherboard |
| PC/Server | |
| Workstation | |
| Error Checking | ECC |
| Number of Modules | 1 x 64GB |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 31.3 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KSM32RD4/64MFR |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 64GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KSM32RD4-64MFR |
| Barcode # | 740617328745 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





