- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 32GB DDR4-3200MHz ECC Reg CL22DIMM 1Rx4
Kingston Server Premier RAM Module for Server, Rack Server, Workstation - 32 GB - DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM - 3200 MHz Single-rank Memory - CL22 - 1.20 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM
32GB DDR4-3200MHz ECC Reg CL22DIMM 1Rx4 Hynix C Rambus Features
- Up to 3200 MHz speed for smooth computer performance
- DIMM 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- DDR4-3200/PC4-25600 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
(KSM32RS4-32HCR)
Miscellaneous
Technical Information
| CAS Latency | CL22 |
| Device Supported | Server |
| Rack Server | |
| Motherboard | |
| Workstation | |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 31.3 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KSM32RS4/32HCR |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | Server Premier 32GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Line | Server Premier |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KSM32RS4-32HCR |
| Barcode # | 740617326680 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





