- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 32GB DDR4-3200MT/s ECC REG CL22 DIMM 1Rx
Kingston Server Premier RAM Module for PC/Server, Workstation - 32 GB (1 x 32GB) - DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM - 3200 MHz Single-rank Memory - CL22 - 1.20 V - ECC - Buffered, Registered - 288-pin - DIMM
32GB DDR4-3200MT/s ECC REG CL22 DIMM 1Rx4 Micron F Rambus Features
- Up to 3200 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the DIMM 32 GB of memory will make them run in a flash
- 288-pin-pin DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
(KSM32RS4-32MFR)
Miscellaneous
Technical Information
| CAS Latency | CL22 |
| Device Supported | Motherboard |
| PC/Server | |
| Workstation | |
| Error Checking | ECC |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Signal Processing | Buffered |
| Registered | |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.3 mm |
| Width | 31.3 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KSM32RS4/32MFR |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | Server Premier 32GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Line | Server Premier |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KSM32RS4-32MFR |
| Barcode # | 740617328721 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





