- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GB DDR4-2666MHz Single Rank ECC Module
Kingston RAM Module for Server - 16 GB - DDR4-2666/PC4-21333 DDR4 SDRAM - 2666 MHz Single-rank Memory - CL19 - 1.20 V - ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 2666 MHz memory speed will run them smoothly
- DIMM 16 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- 288-pin-pin DDR4-2666/PC4-21333 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
(KTH-PL426ES8-16G)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
Technical Information
| CAS Latency | CL19 |
| Device Supported | Server |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21333 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Rank | Single-rank |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KTH-PL426ES8/16G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KTH-PL426ES8-16G |
| Barcode # | 740617324822 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





