- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 32GB DDR4-3200MHz ECC SODIMM
Kingston RAM Module - 32 GB - DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM - 3200 MHz Dual-rank Memory - CL22 - 1.20 V - ECC - Unbuffered - 260-pin - SODIMM
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability. Features
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed with Unbuffered signal will run them smoothly
- SODIMM 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4-3200/PC4-25600 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
(KTH-PN432E-32G)
Physical Characteristics
| Number of Pins | 260-pin |
| Form Factor | SODIMM |
Technical Information
| CAS Latency | CL22 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Rank | Dual-rank |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KTH-PN432E/32G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 32GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KTH-PN432E-32G |
| Barcode # | 740617314199 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





