- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GB DDR4-3200MHz ECC SODIMM Single Rank
Kingston RAM Module for Mobile Workstation - 16 GB - DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM - 3200 MHz Single-rank Memory - CL22 - 1.20 V - ECC - Unbuffered - 260-pin - SODIMM
16GB DDR4-3200MHz ECC SODIMM Single Rank Features
- Up to 3200 MHz speed with Unbuffered signal for smooth computer performance
- 16 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
(KTL-TN432ES8-16G)
Miscellaneous
| Compatibility | Lenovo ThinkPad P1 Gen 4 Mobile Workstation |
Technical Information
| CAS Latency | CL22 |
| Device Supported | Mobile Workstation |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 260-pin |
| Form Factor | SODIMM |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KTL-TN432ES8/16G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KTL-TN432ES8-16G |
| Barcode # | 740617325843 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





