Kyocera ECOSYS M2040dn Mono Laser A4 Multifunction Printer 40ppm Duplex Network is discontinued.
The below option is the replacement/alternative model:

Kyocera ECOSYS M2040dn A4 Monochrome MultiFunction Laser Printer - Up to 40ppm A4 Monochrome - 1,200 dpi - USB 2.0 (Hi-Speed), USB Host Interface, Gigabit Ethernet (10BaseT/100BaseTX/1000BaseT), Slot for optional SD/SDHC-Card - 5 line LCD display - 100,000 pages Drum life - 1102S33AS0 - 2 Years On-Site Warranty
KYOCERA M2040dn A4 MONO LASER MFP- PRINT/SCAN/COPY (40PPM)
The ECOSYS M2040dn device is ready to become key players in your office. With a print speed of 40 pages per minute, short first print and first copy times and professional scanning features, including simultaneous scanning of both document sides, it will surely help boost the productivity in their respective workgroups. Its low TCO makes it a very affordable and reasonable choice. Toner and paper capacity are equally impressive too, with up to 7,200 pages from one toner cartridge and up to 850 pages with two optional paper feeders. And as is to be expected from any KYOCERA device, it is extremely reliable, meaning you can stay productive as long as you need to.
(1102S33AS0)
| Display Screen Type | LCD |
| USB | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Media Size | A4 - 210.82 mm x 297.18 mm |
| Legal - 215.90 mm x 355.60 mm | |
| B6 - 124.46 mm x 175.26 mm | |
| B6 - 114.30 mm x 161.80 mm | |
| A5 - 147.32 mm x 210.82 mm | |
| A6 - 104.14 mm x 147.32 mm | |
| B5 - 175.26 mm x 248.92 mm | |
| 100 mm x 148 mm | |
| Letter - 215.90 mm x 279.40 mm | |
| Universal | |
| Photo - 101.60 mm x 152.40 mm | |
| Media Handling | 1 x Cassette - 250 Sheet Capacity |
| 1 x Automatic Document Feeder - 50 Sheet Capacity | |
| 1 x Output Bin - 150 Sheet Capacity | |
| 1 x Multipurpose Tray - 100 Sheet Capacity | |
| Media Type | Photo Paper |
| Plain Paper | |
| ID Card | |
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Colour |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Weight (Approximate) | 19 kg |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 437 mm |
| Width | 417 mm |
| Depth | 412 mm |
| Duplex Printing | Automatic |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Manufacturer Part Number | 1102S33AS0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kyocera.com.sg |
| Manufacturer | Kyocera Corporation |
| Product Model | M2040dn |
| Product Name | ECOSYS M2040dn Laser Multifunction Printer |
| Product Line | Ecosys |
| Brand Name | Kyocera |
| SKU | 1102S33AS0 |
| Barcode # | 632983040294 |
| Brand | KYOCERA |
| Shipping Weight | 24.1000kg |
| Shipping Width | 0.550m |
| Shipping Height | 0.540m |
| Shipping Length | 0.560m |
| Shipping Cubic | 0.166320000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






