Don't pay: $1,399.95
$1,214.00
SAVE $185.95 (13%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Logitech PTZ PRO 2 HD Conference Internet Camera - 1080p 30 FPS - 260° pan/130° tilt - 10x Lossless zoom - 90° Field of view - H.264 Encoding - Full function remote - 960-001184 - 2 Years Limited Warranty
Logitech PTZ2: Full HD 1080p, 10x HD Zoom, Motorized pan/tilt, 90 view, IR Remote Control

(960-001184)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Display & Graphics
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
General Information
| Product Type | Video Conferencing Camera |
| Manufacturer Part Number | 960-001184 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | PTZ PRO 2 |
| Product Name | PTZ Pro 2 Video Conferencing Camera |
| Brand Name | Logitech |
Lens
| Focus Modes | Auto-focus |
| Digital Zoom | 10x |
Miscellaneous
| Device Supported | Notebook |
| Computer |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 580.6 g |
| Height | 14.6 cm |
| Width | 13.1 cm |
| Depth | 13 cm |
| SKU | 960-001184 |
| Barcode # | 97855128249 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 2.1800kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.372m |
| Shipping Cubic | 0.012276000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP Poly Studio E70 4K Intelligent Conference Room Camera For Large Meeting Rooms
$5,422.00 $6,199.00





