- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Logitech StreamCam Full HD USB-C Webcam - Off-White - Connection: USB 3.1 Gen 1 Type-C (1.5 Metre Cable) - Max Video Resolution Supported: 1080p @ 60 FPS (MJPEG) - Lens: Premium Full HD Glass Lens (f/2.0 - focal length 3.7 mm) - FOV: 78° (diagonal) - Autofocus - Built-in Omnidirectional Microphone - White LED - Tripod/Monitor Mount - 960-001299 - 12 Months Limited Warranty
Logitech StreamCam - Off White

(960-001299)
Built-in Devices
| Microphone | Yes |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.1 |
Lens
| Focus Modes | Auto-focus |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
General Information
| Product Type | Webcam |
| Manufacturer Part Number | 960-001299 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | Full HD Camera with USB-C for Live Streaming and Content Creation |
| Product Line | StreamCam |
| Brand Name | Logitech |
Display & Graphics
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer |
| Notebook |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 150 g |
| Height | 6.6 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Depth | 4.8 cm |
| Product Color | White |
| SKU | 960-001299 |
| Barcode # | 97855154064 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP Poly Studio E70 4K Intelligent Conference Room Camera For Large Meeting Rooms
$5,422.00 $6,199.00





