- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
MikroTik D53G-5HacD2HnD-TC&R11e-LTE7 Chateau LTE7: D53G-5HacD2HnD-TC&R11e-LTE7
Our most versatile home router, featuring the new CAT7 modem and a speedy quad-core CPU for all your household network security and management tasks. Dual-band, dual-chain Wi-Fi, 5x Gigabit ports, and full RouterOS v7 features – all at a significantly lower price than the previous LTE6 version.Perfect for secure VPN work, home offices, or small business networks that care about both function and aesthetics.Amazing in the hands of seasoned system administrators. Or in a household with zero IT skills. Or anything in-between. Chateau and RouterOS v7 can do it all!
All the new CAT7 devices also support 2×2 MIMO DL and carrier aggregation. That means they can use multiple LTE bands simultaneously. That’s a huge advantage when there are a lot of mobile users in the area. It offers better responsiveness in a crowded environment. And higher efficiency for weaker signal situations in the countryside. Win-win! We have seen Internet speed doubling in rural areas after enabling carrier aggregation.
(D53G-5HacD2HnD-TC-R11e-LT)
| Specifications | |
| Product code | D53G-5HacD2HnD-TC&R11e-LTE7 |
| Architecture | ARM 32bit |
| CPU | IPQ-4019 |
| CPU core count | 4 |
| Switch chip model | IPQ-4019 |
| Dimensions | 240 x 156 x 44 mm |
| RouterOS license | 4 |
| Operating System | RouterOS v7 |
| Size of RAM | 256 MB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | Flash |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Powering | |
| Number of DC inputs | 1 |
| DC jack input Voltage | 12-28 |
| Max power consumption | 21 W |
| Max power consumption without attachments | 16 W |
| Ethernet | |
| Number of 1G/2.5G/5G/10G Ethernet ports | 5 |
| Peripherals | |
| Number of USB ports | 1 |
| USB slot type | USB 2.0 type A |
| Mobile | |
| MIMO DL | 2x2 |
| LTE Category | 7 |
| Product specifications | |
| Wireless 2.4 GHz/5 GHz chip model | IPQ-4019 |
| Wireless 2.4 GHz/5 GHz number of chains | 2 |
| Wireless specifications | |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 2 |
| Antenna gain dBi for 5 GHz | 4 |
| SKU | D53G-5HacD2HnD-TC-R11e-LT |
| Barcode # | 4752224009623 |
| Brand | MIKROTIK |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





