- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Seagate STKP10000400 Expansion Desktop 3.5" 10TB External USB 3.0 Hard Drive
- Black
- USB 3.0
- Includes 46cm Cable
- Compatible with Windows/macOS
- Rescue Data Recovery Services
- STKP10000400
- 3 Years Limited Warranty
(STKP10000400)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Technical Information
| Storage Capacity | 10 TB |
| Platform Supported | PC |
| Mac |
General Information
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | STKP10000400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com/au/en/ |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Product Model | STKP10000400 |
| Product Name | Expansion Desktop Hard Drive |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Expansion |
| Brand Name | Seagate |
Miscellaneous
| Device Supported | Desktop PC |
| MAC | |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Mac OS X 10.12 Sierra |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.18 kg |
| Drive Type | External |
| Height | 178.8 mm |
| Width | 41.9 mm |
| Depth | 125 mm |
| Product Color | Black |
| External Drive Type | Desktop |
| SKU | STKP10000400 |
| Barcode # | 763649160664 |
| Brand | Seagate |
| Shipping Weight | 1.3800kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





