- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(47683)
Drive Performance
| Buffer | 8 MB |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1 kg |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 49 mm |
| Width | 118 mm |
| Depth | 192 mm |
| Product Color | Black |
| External Drive Type | Desktop |
Technical Information
| Storage Capacity | 2 TB |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
| Drive Interface | SATA |
General Information
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | 47683 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com.au |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Store 'n' Save 2TB USB 3.0 |
| Product Line | Store 'n' Save |
| Brand Name | Verbatim |
| SKU | 47683 |
| Barcode # | 23942476832 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 0.9300kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





