Don't pay: $1,884.00
$1,781.00
SAVE $103.00 (5%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
SanDisk Extreme Pro Portable SSD, SDSSDE81 4TB, USB 3.2 Gen 2x2, Type C & Type A compatible, Read speed up to 2000MB/s, Write speed up to 1900MB/s
(SDSSDE81-4T00-G25)
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Drive Performance
| Maximum Read Transfer Rate | 2000 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 2000 MB/s |
Physical Characteristics
| Drive Type | External |
| Durability | Vibration Resistant |
| Shock Resistant | |
| Height | 10.2 mm |
| Width | 57.4 mm |
| Depth | 110.2 mm |
| External Drive Type | Portable |
Technical Information
| Storage Capacity | 4 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
General Information
| Product Type | Solid State Drive |
| Manufacturer Part Number | SDSSDE81-4T00-G25 |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Model | SDSSDE81-4T00-G25 |
| Product Name | Extreme PRO Portable SSD V2 |
| Product Line | Extreme PRO |
| Brand Name | SanDisk |
| SKU | SDSSDE81-4T00-G25 |
| Barcode # | 619659184735 |
| Brand | SANDISK |
| Shipping Weight | 0.1800kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





