- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
|
The Smallest Member of the Rugged Family With its iconic orange design and data security, the Rugged has been one of our most popular hard drives. With the Rugged Mini drive, we've reduced the size and added tons of new features, making it perfect for on-the-go data transport. |
![]() |
![]() |
Maximum Reliability The LaCie Rugged Mini shares features with our popular Rugged drive, like shock resistance, drop resistance, and a rubber sleeve for added protection. But with the Rugged Mini drive, we've gone a step further: not only is it rain resistant, it’s also pressure resistant, so if you accidentally drive over it with a 1-ton car, your files remain accessible. |
|
The Speed of USB 3.0 With the Rugged Mini, you've got the speed of USB 3.0, and full backward compatibility with USB 2.0, meaning that you can use it on almost any computer. You can transfer a 800 MB video file in around 6 seconds with USB 3.0, compared to 25 seconds with USB 2.0. |
![]() |
User-friendly Software Suite Included
![]() |
![]() |
![]() |
|
Automatic Backup Easy setup and automatic worry-free backup for both PC and Mac® computers. |
Password Protection LaCie Private-Public software ensures your files remain completely confidential. |
40% Energy Savings Automatic Eco Mode lowers the power consumption by up to 40% when not in use, increasing the battery life of your notebook or laptop. |
____________________________________________________________
LaCie 4TB USB 3.0 Rugged Mini Portable Hard Drive - USB 3.0 (USB 2.0 compatible) - Rain Resistant - Shock Resistant - Pressure Resistant - Theft Protection - LAC9000633 - 2 Years Limited Warranty
(LAC9000633)
| Brand | LaCie |
| Interface | USB 3.0 |
| Features | Shock, rain, and pressure resistant Password protection USB 3.0: up to 4x faster than USB 2.0 |
| Capacity | 4TB |
| Form Factor | Portable |
| SKU | LAC9000633 |
| Barcode # | 093053014117 |
| Brand | LACIE |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.











